Джиу-джитсу, або дзю-дзюцу (яп.柔術, jūjutsu — мистецтво гнучкості) — японське бойове мистецтво, яке вивчає техніку і тактику ведення ближнього бою з одним або кількома суперниками, зі зброєю та без неї.

Історія

Дзиу-дзитсу, як сформоване окреме бойове мистецтво виникло у 16 ст. серед самураїв. Фактично, так як самураї, під час бойових дій, носили залізні обладунки, які користуючись ударною технікою неможливо було пробити рукою чи ногою, виникла необхідність у рукопашному бойовому мистецтві, яке б дозволило одержати перемогу проти воїна в обладунках. Зрозуміло, що будь яке бойове мистцтво сягає корінням глибину віків. Дзю-дзюцу не виняток. Батьками дзю-дзюцу можна вважати Сумо(сформувалося у 6-7 ст.), Йороі-куміуті (варіант сумо для боротьби у обладунках)(10-11 ст) і Когусоку-дзюцу (15-16 ст). Саме Когусоку-дзюцу стало безпосередньою основою для дзю-дзюцу.Саме у цій боротьбі з’явилися кидки через стегно, спину, багато прийомів на задушення,заломи, перевертання супротивника головою донизу з наступним ударом об землю, удари руками і ногами по неприкритих обладунками відкритих участках тіла і т.п. Це бойове мистецтво також можна вважати батьком дзюдо і айкідо. Мистецтво дзю-дзюцу бере свій початок в періоді Сенгоку японської історії. У 1532 році Хісаморі Такеноуті, військовий тактик і правитель провінції Мімасака, об’єднав різні військові мистецтва, які використовувалися в ближньому бою в ситуаціях, коли зброя виявлялося неефективним. Японські техніки рукопашного бою сфокусувалися на кидках, знерухомленні, блокуванні і задушенні, оскільки ударна техніка неефективна проти обладунків. Крім того деякі оригінальні форми дзю-дзюцу, такі як Такеноуті-рю, інтенсивно використовували контратаки проти довгої холодної зброї, такого як мечі та списи, за допомогою кинджалів і іншої короткої холодної зброї. На початку XVII-го століття в період Едо дзю-дзюцу отримало стимул до розвитку завдяки жорстким законам проти військових дій, накладеним сьогунатом Токугава, охопленим впливом китайської філософії, яка проникла до Японії в ході Імджінской війни з Кореєю. В цей час зброя і обладунки перетворилися в домашні декорації, так що рукопашні бої процвітали в якості форми самооборони, і були створені нові техніки з урахуванням протидії неозброєному противнику. Поступове проникнення до Японії китайської філософії і бойових мистецтв додало до арсеналу дзю-дзюцу удари руками і ногами по вразливих місцях людського тіла.


Принцип дзю-дзюцу

Термін дзюдзюцу(у японскій мові не існує шиплячих звуків ж, ч, ш,щ) (спотворена вимова — «джиу-джитсу») з’явився в Японії в XVI столітті.


Він складається з двох слів. Слово дзюу означає м’який, гнучкий, піддатливий, поступливий, а дзюцу перекладається як техніка, спосіб. Отже, дзю-дзюцу — це м’яка, або піддатлива техніка. Майстер дзю-дзюцу поступається натиску супротивника доти, поки той не опиниться у пастці, а тоді звертає дії ворога проти нього самого. Роз’яснюючи головний принцип дзю-дзюцу («піддатися, щоб перемогти»), наставники наводять приклад того, що гілка під вагою снігу згинається доти, поки не скине його, і що гнучка верба розпрямляється після бурі, а могутній дуб лежить повалений. Дзю-дзюцу набуло розвитку серед самураїв феодальної Японії як метод ураження озброєного та захищеного супротивника без використання зброї. Мистецтво дзю-дзюцу рідко практикувалося в нижчих шарах населення, які не мали права носити зброю, так як техніка його досить складна у вивченні і існувала тільки всередині шкіл (рю). Дзю-дзюцу широко практикувалося в армії, його вивчали самураї. До епохи Едо дзю-дзюцу входило до програми шкіл, де навчалися боротьбі без зброї (як без обладунків, так і в обладунках) і фехтуванню, включаючи кендзюцу; в деяких рю також верховій їзді, стрільбі з лука і плаванню. Найбільший розквіт дзю-дзюцу припадає на епоху Токугава, коли після низки воєн і смути настав тривалий період спокою. Тоді число рю досягало 700.


Основні відмінності між школами полягали в постановці дихання, базових стійках і переважання тієї чи іншої групи прийомів.


Існує безліч різновидів дзю-дзюцу, що призводить до різноманіття підходів. Школи дзю-дзюцу можуть використовувати всі форми боротьби в тій чи іншій мірі (тобто, кидки, захвати, заломи, утримання, видавлювання, укуси, вивільнення, удари руками, удари ногами). Як доповнення до дзю-дзюцу багато шкіл також навчали роботі зі зброєю. Крім назви «дзю-дзюцу» також використовувався ряд інших термінів: «тайдзюцу», «когусоку», «торіде», «Хакудо» і «явара» і навіть «дзюдо».